Łukasz Zdanowski - blog

Roztrenowanie !


Dlaczego warto zrobić roztrenowanie.

[✔️] Czym jest roztrenowanie?

[➡️] Jest to odpoczynek od biegania i na tym właściwie mógłbym zakończyć cały dzisiejszy wpis. Postarajmy się jednak trochę bliżej przyjrzeć roztrenowaniu.Ten okres charakteryzuje się znacznym zmniejszeniem objętości oraz jakości planu treningowego. Czasami też ogranicza Twoją aktywność fizyczną praktycznie do zera, ja jednak nie polecam tego typu działań.To świetny czas na zabiegi regeneracyjne dla Twojego ciała. Ścięgna, stawy oraz mięśnie podziękują Ci za to w nadchodzącym sezonie. Dla mnie jest to również okres fizycznego odpoczynku, mogę wtedy na chwilę odetchnąć od codziennej rutyny treningowej. To także odpoczynek psychiczny. Mniej się wtedy martwię, czy przy obowiązkach życia codziennego uda mi się zrealizować plan treningowy. Ładujesz akumulatory na długo. Ciało i głowa podziękują Ci niejednokrotnie za ten czas w kolejnym sezonie.

[✔️] Odpoczynek od treningu. Czy jest potrzebny?
[➡️] To zależy od wielu czynników związanych z Twoim sezonem sportowym. Odpowiedzi szukałbym w objętości, intensywności planu treningowego, a także zawodach sportowych, w których miałeś, okazję brać udział w tych ciężkich, pandemicznych czasach. Przyjrzyj się również swojemu ciału, czy nie sygnalizuje Ci żadnych objawów przeciążenia mięśniowo-powięziowego, czy nic Ci nie dokucza podczas wykonywania ćwiczeń, czy przy treningu biegowym nie pojawia się żaden ból. Odpowiednio zaplanowany okres odpoczynku da Ci możliwość skorzystania z szeregu przydatnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Przy obecnym rozwoju tej branży, współpraca z odpowiednio wykwalifikowaną osobą jest niemal kluczowa w procesie dalszych przygotowań. Wśród dostępnych zabiegów polecam w tym okresie szczególnie wizyty w kriokomorze. Już po paru sesjach zobaczysz znaczącą poprawę. Możesz to zrobić korzystając z usług NFZ. Cały okres roztrenowania pozwoli również nabrać tzw. głodu treningowego, ponownie będziesz mógł czerpać radość z ulubionej aktywności i nie będziesz mógł się doczekać kolejnego sezonu przygotowawczego.


[✔️] Długość okresu roztrenowania.
[➡️] Przeanalizuj ubiegły sezon. Zwróć uwagę na liczbę startów, intensywność i objętość bloków treningowych. Wtedy będziesz wiedział, czy ten okres jest Ci potrzebny. Jeśli jesteś osobą początkującą, czujesz się bardzo dobrze i biegasz dla poprawy samopoczucia 2-3 razy w tygodniu, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś cały czas to robił. Osobom średnio zaawansowanym zalecam przeznaczyć na czas roztrenowania od dwóch do czterech tygodni. Mój sezon w tym roku liczył “aż” 3 starty i mocno zastanawiałem się nad sensem okresu roztrenowania, jednak zdrowy rozsądek wziął ostatecznie górę nad ambicjami 
[✔️] Czy warto być aktywnym w czasie roztrenowania?
[➡️] Oczywiście! Czas, który poświęcamy treningom, zazwyczaj nie pozwala nam korzystać w pełni z codziennych przyjemności. Teraz możemy go przeznaczyć na wszelkie aktywności, które nie są związane ze sportem. Seanse filmowe ze swoją drugą połówką, można przy okazji zarwać noc, jest to nawet wskazane i to bardzo [????] Może szafa, której nie możesz złożyć od prawie miesiąca, bo ciągle nie masz czasu? Małe remonty w mieszkaniu, nadrobienie zaległych rzeczy w pracy?
Ok ,oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jest Ci trudno, podobnie jak i mnie, usiedzieć na tyłku spokojnie. Wrzuć więc max 2-3 razy w ciągu tygodnia rozbiegania dla poprawy swojego samopoczucia! Fajną alternatywą jest wyjście na ściankę wspinaczkową, czy spokojny rozjazd na rowerze. Najważniejsze jest to, żeby po każdym takim treningu nie czuć się zmęczonym i mieć z niego przyjemność.

[✔️] Co warto poprawić i zaplanować w tym okresie, by wejście w nadchodzący sezon przyniosło dużo korzyści?
[➡️] Osobiście zachęcam, by przyjrzeć się swojemu odżywianiu oraz stabilizacji centralnej, tzw. CORE. Na pewno są jakieś rzeczy do poprawienia w tej dziedzinie. Wiele zależy od tego, czy masz predyspozycje do łapania dodatkowych kilogramów. W tym czasie odpowiednio zaplanuj sezon startowy. Dobierz i zacznij układać strategię odżywiania, by nic Cię na zawodach nie zaskoczyło. Dbaj w okresie przejściowym o swoje ciało. W tym pomoże rozciąganie i właśnie trening CORE. Zwracaj szczególnie uwagę na mięśnie, które są najbardziej narażone w treningu biegowym.
 Dopilnuj poprawnej pracy:
[▪️] miednicy, szczególnie zginaczy bioder
[▪️] pośladka
[▪️] odcinka lędźwiowego
 Nie zaniedbuj:
[▪️] obręczy barkowej
[▪️] stawu skokowego
[❗️] Będę to powtarzał w kółko, podstawą poprawnej i estetycznej sylwetki podczas biegu, ale także w życiu codziennym, jest obudowane ciało. Samym bieganiem tego nie wypracujesz. Podglądając pracę wielu lekkoatletów, światowej klasy biegaczy narciarskich, czy skialpinistów, widać, że ćwiczenia wielostawowe są zawsze rdzeniem ich treningu ogólnego.
[✔️] Utrata formy
[➡️] Wiadomo, że na samym początku nie będziesz biegał rozbiegań w takim samym tempie jak w okresie startowym. Będziesz wolniejszy o 30-40 sekund na kilometr swojego rozbiegania, a tętno będzie o parę uderzeń wyższe. To dobrze. Organizm musi zacząć po przerwie znowu adaptować się do obciążeń. Daj sobie dużo czasu, buduj formę małymi kroczkami, zwracaj uwagę, by na samym początku nie wskoczyć na obciążenia podobne do tych sprzed okresu roztrenowania. Nie zaczynaj w pierwszych dniach żadnych jakościowych treningów. Najpierw zbuduj od nowa fundamenty, a z upływem dni, tygodni, śmiało dodawaj rytmy, podbiegi, oraz biegi ciągłe. Pamiętaj, metoda małych kroków ma tutaj duży sens!
 Uważasz te treści za wartościowe? Udostępnij!
Chcesz poznać szczegóły? Napisz do mnie.
 Chcesz zrealizować w praktyce? Zapraszam Cię do współpracy! Treningi Personalne na terenie całej Warszawy.

 

Łukasz Zdanowski


sportowiec, pasjonat gór

Odwiedź mnie na:

0 komentarzy

Dodaj komentarz